KPSS-2018/2: Bazı Kamu ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına Yerleştirme Yapmak İçin Tercih Kılavuzu ve Tablolar

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Kamu Personeli Seçme Sınavı tercihler üzerine açıklamada bulundu; 2018/2 ÖSYM tercih kılavuzu, yayımlandığını açıkladı.

KPSS başvuruları, 11 Aralık 2018 tarihinde başlıyor, 20 Aralık 2018 tarihinde sona eriyor. Başvurular 20 Aralık 2018 saat 23:59’a kadar yapılabilecek. 21 Aralık’dan itibaren başvuru sayfası kapanıyor. KPSS ücretleri ilk başvurularda alınmayacak.

Sınav merkezi, KPSS lisans, KPSS Ortaöğretim, KPSS önlisans tercih başvurularının nasıl yapılacağını ‘genel bilgiler’ bölümünde açıkladı.

Sınav merkezi; genel bilgiler bölümünde ‘adayların dikkatine’ bölümünde iki uyarıda bulundu. Bu iki uyarı üzerinden başvuruların yapılacağını açıkladı. İşte o iki uyarı:

1) Adayların tercih işlemini tamamlamadan önce, tercih etmek istediği tüm kadro ve pozisyonların koşullarını dikkatle incelemeleri, koşullarını taşımadıkları kadro ve pozisyonlardan tercih yapmamaları son derece önemlidir.

2) Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

KPSS sınavları: Hangi sınavlara girenler başvuru yapabilir?
1.1 Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

1.2 ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuz, ilgili mevzuat uyarınca atama izni alınmış olan kadroları ve pozisyonları, bunlar için aranan nitelikler ile kontenjanlarını kapsamaktadır.

1.3 Adayların bu kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2018-KPSS Lisans, 2018-KPSS Ortaöğretim ve 2018-KPSS Ön Lisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

1.4 Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır. 1.5 İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir